Tecău și Rojer, sfert-finaliști ai turneului de la Paris

128

Perechea Horia Tecău (România)/Jean-Julien Rojer (Olanda) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Masters 1.000 ATP de la Paris-Bercy (Franța), dotat cu premii totale de 4.273.775, după victoria de ieri, în trei seturi, scor 7-5, 3-6, 10-3, în fața cuplului Santiago Gonzalez (Mexic)/Julio Peralta (Chile).

Capi de serie nr. 6, tenismanul constănțean și partenerul său s-au impus într-o oră și 25 de minute, asigurându-și un cec de 32.010 euro și 180 de puncte ATP, iar în sferturi, vor înfrunta câștigătorii meciului dintre gemenii americani Bob și Mike Bryan (nr. 3) și francezii Julien Benneteau/Edouard Roger-Vasselin.

Turneul parizian este ultima verificare pentru cuplul Tecău/Rojer, campion anul acesta la US Open, înaintea participării la Turneul Campionilor de la Londra.