Tecău și Rojer, învinși în prima partidă de la Turneul Campionilor

131

Perechea Horia Tecău (România)/Jean-Julien Rojer a fost învinsă de cuplul francez Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut, scor 6-1, 6-7 (7), 8-10, în primul meci din Grupa Eltingh/Haarhuis a Turneului Campionilor de la Londra.

Tenismanul constănțean și partenerul său, favoriți nr. 3, au dominat primul set, adjudecat cu 6-1, dar apoi au clacat în momentele importante din setul al doilea, din tie-break și super tie-break. În setul secund, perechea româno-olandeză a avut trei mingi de break la scorul de 4-4, însă le-a ratat pe toate, iar apoi meciul a ajuns în tie-break. Tecău și Rojer au condus cu 3-1 și 6-5, având minge de meci, dar francezii s-au impus în cele din urmă cu 9-7.

În celălalt meci din grupă, perechea Ryan Harrison (SUA)/Michael Venus (Noua Zeelandă) a trecut, scor 6-4, 7-6 (8), de dublul Henri Kontinen (Finlanda)/John Peers (Australia, nr. 2).

Astăzi, de la ora 14, Horia Tecău și Jean-Julien Rojer vor evolua împotriva perechii Henri Kontinen/John Peers.