258
Simona Halep, victorie în mai puțin de o oră! S-a calificat în sferturi la Roland Garros - halep1524873596-1528108018.jpg

Simona Halep, locul 1 WTA, s-a calificat în sferturile turneului de la Roland Garros după ce a trecut categoric de Elise Mertens, locul 16 WTA, scor 6-2, 6-1.

Simona Halep va juca în sferturi cu învingătoarea partidei Angelique Kerber - Caroline Garcia.

Primul set a început echilibrat, dar Simona a jucat mai bine pe final. După 35 de minute, Simona a închis setul, jucătoarea noastră servind foarte bine, fiind agresivă și lovind puternic. Jocul lui Halep a fost unul excelent în acest set, controlând majoritatea game-urilor și reușind două break-uri, grație agresivității și preciziei loviturilor.

Simona Halep a dominat și mai tare setul secund. A controlat autoritar jocul și nu a cedat niciun game. A făcut trei break-uri și a condus cu 5-0. La acest scor, Mertens a forțat și a făcut un break, dar Simona a revenit și a câștigat setul cu 6-1, scrie gsp.ro