Simona Halep începe cursa pentru trofeul de la Australian Open

159

Simona Halep este gata pentru debutul la ediția din acest an a turneului Australian Open, primul de Grand Slam al anului. Tenismena constănțeană va juca, în această dimineață, de la ora 10:00, împotriva americancei Jennifer Brady.

Cele două sportive s-au mai întâlnit la turneul WTA de la Toronto, unde Simona Halep s-a impus în trei seturi.

În cazul unei victorii în partida cu Brady, Simona Halep va juca, în turul următor, împotriva învingătoarei din meciul Misaki Doi - Harriet Dart.

Simona Halep a declarat, la începutul acestui an, că obiectivul său este cucerirea unei medalii la Jocurile Olimpice de la Tokyo, dar și cucerirea unui nou titlu de Grand Slam. Ea a fost foarte aproape să câștige Australian Open în 2018, însă a pierdut atunci în ultimul act, în fața danezei Caroline Wozniacki.