Simona Gherman a câștigat Grand Prix-ul de spadă de la Doha

52

Scrimera română Simona Gherman a câștigat Grand Prix-ul feminin de spadă de la Doha (Qatar), duminică, după ce a învins-o în finală pe Erika Kirpu (Estonia), cu scorul de 15-10. Gherman a condus în ultimul act cu 3-2, 9-6, s-a desprins la 12-7, pentru a învinge cu 15-10.

În semifinale, Gherman trecuse de italianca Bianca Del Carretto cu scorul de 15-8, în timp ce Kirpu a dispus de unguroaica Emese Szasz cu 15-5. În sferturi, Simona Gherman a învins-o pe compatrioata sa Ana-Maria Brânză, cu scorul de 4-3.

Pe tabloul de 64, Ana-Maria Brânză a trecut în primul tur de Ana Beljajeva (Estonia), cu 12-11, Ioana Adriana Dumitru a fost învinsă de chinezoaica Anqi Xu, cu 15-6, Simona Gherman a trecut de Nathalie Moellhausen, cu 13-9, în timp ce Simona Pop a învins-o pe Ana Sivkova cu 15-10.

În turul al doilea, Ana-Maria Brânză a trecut de chinezoaica Yixuan Xiang, cu 10-3, German a învins-o pe Irina Embrich (Estonia), cu 9-8, iar Simona Pop a fost întrecută de Bianca Del Carretto, cu 15-13. În optimi, Brânză a învins-o pe chinezoaica Xu, cu 15-7, iar Gherman a dispus de franțuzoaica Amelie Awong, cu 14-8.

În clasamentul final, Ana-Maria Brânză s-a clasat pe locul 5, Simona Pop pe 31, iar Ioana Adriana Dumitru pe 53, scrie Agerpres.