Semifinale de foc la Europenele de handbal masculin

732

Selecționata Spaniei a câștigat grupa principală I a Campionatului European de handbal masculin - EHF EURO 2020, în urma egalului de miercuri cu Croația, 22-22, și va juca în semifinale contra Sloveniei, în timp ce Croația va înfrunta Norvegia, relatează Agerpres.

Meciul de la Viena, capul de afiș din faza grupelor principale, s-a ridicat la nivelul așteptărilor, ambele echipe fiind neînvinse. Miza acestei confruntări a fost evitarea locului secund în grupă și a Norvegiei în semifinale. Prima repriză a fost una de mare intensitate și foarte strânsă, încheindu-se cu avantaj minim pentru iberici, 12-11. Spania a crezut la un moment dat că a tranșat meciul având 19-13 în min. 41, condusă de un excelent Alex Dujshebaev, autor a patru goluri în șapte minute. Spaniolii, campionii europeni en titre, au pierdut din intensitate, iar croați au profitat de acest lucru, apropiindu-se pe tabelă, în special datorită lui Igor Karacic (10 goluri din 12 aruncări), desemnat omul meciului. Domagoj Duvnjak i-a adus pe croați în avantaj cu două minute înainte de final, 22-21, dar Aleix Gomez a stabilit scorul final din aruncare de la 7 metri.

În cealaltă grupă, Norvegia, vicecampioană mondială în 2017 și 2019, a reușit a cincea sa victorie în faza principală, 33-30 cu Suedia, la Malmoe, cu 33-30. Portugalia a învins Ungaria cu 34-26 și s-a clasat pe locul al treilea, după Norvegia și Slovenia, lusitanii asigurându-și prezența la un turneu preolimpic din aprilie.

Rezultatele de miercuri:

Grupa I principală:

Cehia - Germania 22-26

Belarus - Austria 36-36

Croația - Spania 22-22

Clasament final: 1. Spania 9 puncte, 2. Croația 9 puncte, 3. Germania 6 puncte, 4. Austria 3 puncte, 5. Belarus 3 puncte, 6. Cehia 0 puncte.

Grupa II principală:

Islanda - Suedia 25-32

Norvegia - Slovenia 33-30

Portugalia - Ungaria 34-26

Clasament final: 1. Norvegia 10 puncte, 2. Slovenia 6 puncte, 3. Portugalia 4 puncte, 4. Suedia 4 puncte, 5. Ungaria 4 puncte, 6. Islanda 2 puncte.