Robben și Sneijder trimit naționala României la baraj: Turcia-Olanda 0-2

142

România a jucat, pe Arena Națională, barajul de calificare la CM 2014, cu ESTONIA, scor final 2-0, grație golurilor marcate de Ciprian Marica. În celelalte meciuri ale grupei D, TURCIA a învins OLANDA cu 0-2 și UNGARIA-ANDORRA 2-0. Olanda s-a calificat direct la CM 2014.

După masacrul cu Ungaria, 8-1, olandezii au avut nevoie de numai 8 minute să deschidă scorul. Robben i-a păcălit pe fundașii gazdelor cu o execuție din lovitură liberă, care n-au reușit să stopeze centrarea vicleană a mijlocașului.

Van Persie a înscris și el patru minute mai târziu, iar turcii probabil că se gândeau deja la coșmarul trăit de Ungaria. Au respirat din nou însă, când au văzut steagul ridicat al tușierului. Asediul a continuat la poarta lui Volkan Demirel, însă abia în debutul reprizei secunde a picat și golul de 2-0. Sneijder a înscris din apropiere cu un șut la colțul lung,scrie gsp.ro.

Echipele de start la Turcia - Olanda

Turcia: Volkan Demirel - Gokhan Gonul, Semih Kaya, Omer Toprak, Hasan Kaldirim - Olcan Adin, Mehmet Topal, Selcuk Inan, Arda Turan - Umut Bulut, Burak Yilmaz. Selecționer: Fatih Terim.

Olanda: Cillessen - Janmaat, Martins Indi, Vlaar, Blind - Fer, Clasie, Sneijder - Robben, Van Persie, Lens. Selecționer: Louis van Gaal.