Recorduri doborâte la Maratonul Nisipului. Peste 700 de alergători au luat startul

398

Ieri, în stațiunea Mamaia din Constanța, s-a desfășurat cea de-a treia ediție a Maratonului Nisipului, competiție orga-nizată de Asociația SanaSport și Radio Constanța, în parteneriat cu Direcția Județeană de Sport și Tineret Constanța, Primăria Constanța și Administrația Bazinală de Apă Dobrogea Litoral.

La startul competiției au fost înscriși peste 700 de alergători din România, dar și peste hotare, iar dintre aceștia, peste 60 de sportivi s-au încumetat să participe în proba de maraton.

În proba de maraton, întinsă pe distanța a 42 de km, câștigător a ieșit moldoveanul Ghenadie Timbalist, care a înregistrat un timp record (2:36:02), devansând vechiul record al lui Florin Szomyu (02:45:46). Basarbeanul nu a fost singurul care a reușit să spargă recordurile. Pe poziția a doua a terminat Cătălin Atanasoaie (2:37:02), pe locul trei s-a clasat Liviu Croitoru (2:38:52), iar pe poziția a patra a terminat Florin Munteanu (2:44:30).

În proba feminină, prima alergătoare care a trecut linia de sosire a fost Nicoleta Ciortan, locul 10 la general, cu un rezultat excelent (3:17:18) stabilind de asemenea, un nou record pentru proba de maraton în proba feminină, îmbunătățindu-și performanța de anul trecut cu aproximativ 7 minute. Pe locul doi la feminin s-a clasat Mara Moroșan (3:34:41), iar pe locul trei Marcela-Diana Vlad (3:53:30).

În cursa de semimaraton, ce s-a desfășurat pe distanța a 21 de kilometri, pe prima poziție la general s-a clasat Vitalie Gheorghiță (1:14:43,8), pe poziția secundă Mihail Bizniuc (1:14:44), iar pe locul trei a sosit Nicolae Bălan (1:17:40). La feminin, cea mai bine clasată sportivă a fost Maria Magdalena Veliscu (1:33:21), pe locul doi a venit Antonia Teodora Mariș (1:36:39), iar pe locul trei, Irina Matcovschi (1:49:12)

Câștigătorul probei de 10 kilometri a fost Maxim Răileanu (0:36:53). Pe locul secund a terminat Cătălin Jitcovici (0:36:56), iar pe poziția a treia s-a clasat Dumitru Nicolaev (0:37:25). În proba feminină cea mai rapidă a fost Cristiana-Alexandra Ghiță (0:41:59), urmată de Denisa Știrbulescu (0:47:34) și Ana Maria Muscă (0:49:41).

Câștigătorii au fost premiați de către organizatori cu diplome, cupe, trofee, dar și premii în bani ce au totalizat aproximativ 26.000 de lei. Mai exact, au fost oferite 118 premii pentru șase categorii de vârstă și premiul suplimentar pentru doborârea recordurilor cursei de maraton.