Jocurile Olimpice de Iarnă 2018

Raluca Strămăturaru, la câteva zecimi de podium

136

Raluca Strămăturaru a reușit, ieri, cea mai bună performanță a României la Jocurile Olimpice de iarnă în ultimii 24 de ani, după ce s-a clasat pe locul 7 în proba feminină de sanie, la JO de la PyeongChang (Coreea de Sud).

Strămăturaru a fost a opta după prima manșă, a 12-a în manșa secundă, a 9-a în manșa a treia și a șasea în ultima manșă, fiind cronometrată cu timpul cumulat de 3 min., 06 sec., 288/1000.

Germana Natalie Geisenberger a câștigat al doilea său titlu olimpic consecutiv, în 3 min., 05 sec., 232/1000, fiind urmată în clasamentul final de compatrioata sa Dajana Eitberger, medaliată cu argint în 3 min., 05 sec., 599/1000, și de Alex Gough (Canada), medaliată cu bronz, cronometrată cu timpul de 3 min., 05 sec., 644/1000.

Tot ieri, sportivii Alin Florin Cioancă (locul 48) și Timea Lorincz (locul 61) au ratat calificarea în sferturile de finală ale probelor de sprint, din cadrul concursului de schi fond. Mai departe se calificau primii 30 de sportivi.