Raluca Olaru și Lara Arruabarrena au pierdut finala de dublu la Nurnberg

78

Perechea româno-spaniolă Raluca Olaru/Lara Arruabarrena, cap de serie nr. 4, a fost învinsă de cuplul Hao-Ching Chan (Taiwan)/Anabel Medina Garrigues (Spania), cu 6-4, 7-6 (5), sâmbătă, în finala probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Nurnberg (WTA), dotat cu premii totale de 226.750 dolari.
În primul set, Olaru și Arruabarrena au condus cu 1-0 și 3-2, dar Chan și Medina Garrigues au evoluat mai bine și au câștigat cu 6-4.

Cuplul româno-spaniol a început bine setul al doilea, a condus cu 2-0, apoi favoritele numărul doi ale probei au egalat (2-2), dar Olaru și Arruabarrena au avut 5-3, au irosit o minge de set, adversarele au egalat (5-5), meciul ajungând în tiebreak (6-6). Raluca Olaru și Lara Arruabarrena au avut 3-0 și 4-1, dar au pierdut patru puncte la rând (4-5), în cele din urmă Chan și Medina Garrigues învingând cu 6-4, 7-6 (5), după o oră și 40 de minute.

Raluca Olaru și Lara Arruabarrena vor primi 5.161 euro și 180 de puncte WTA.

Anul trecut, Raluca Olaru și israelianca Shahar Peer au jucat finala de dublu la Nurnberg, iar în 2013 Olaru a câștigat titlul alături de rusoaica Valeria Solovieva, Simona Halep impunându-se la simplu, scrie Agerpres.