Pugiliștii constănțeni, premiați la Cupa României

157

Faza finală a Cupei României la box pentru juniori s-a disputat la Brăila, iar la această competiție au fost angrenați și opt pugiliști constănțeni.

Orhan Marcu, de la CS Farul (antrenor, Mihai Constantin), a cucerit medalia de aur la categoria 46 kg, după ce s-a impus la puncte, scor 3-0, în fața lui Adrian Mon, legitimat la CSM Călărași.

Datorită evoluției foarte bune avută la acest concurs, Orhan are foarte mari șanse să fie cooptat în lotul național de juniori, în vederea Campionatelor Euro-pene ce vor avea loc în perioada 15-24 iunie, la Keszthely (Ungaria).

Un alt sportiv medaliat a fost Costin Nicolae, pregătit la CS Năvodari de antrenorul Ferodin Ablalim, care a obținut medalia de bronz la categoria 50 kg.