Pe podium! 5 medalii pentru luptătorii de la LPS Constanța, la Cupa României

509

În perioada 1-3 noiembrie, la Pitești, au avut loc întrecerile Cupei României la lupte pentru cadeți, competiție la care sportivii constănțeni au avut evoluții remarcabile.

Ca de obicei, Liceul cu Program Sportiv "Nicolae Rotaru" a participat cu mai mulți sportivi la Cupa României și a făcut-o excelent.

Cristina Roșioru a făcut un concurs perfect și a cucerit medalia de aur la lupte feminine, la categoria 65 de kilograme. Gabriela Cuc a ocupat treapta a doua a podiumului la categoria 53 de kilograme, reușind astfel să își adjudece medalia de argint, în timp ce Amalia Rătunzeanu a cucerit și ea argintul la categoria 69 de kilograme. Amalia a făcut un concurs foarte bun, pierzând în finală în fața unei sportive pe care o învinsese în faza grupelor.

La lupte greco-romane, Ștefan Popa a terminat pe poziția a doua la categoria 65 de kilograme, iar Constantin Păun l-a copiat la indigo, la categoria 110 kilograme.

Toți sportivii de la LPS "Nicolae Rotaru" au fost însoțiți la concurs de antrenorul Ioan Giuglea.
"Sunt foarte mulțumit de elevii mei. Când am plecat la Pitești, am spus că vrem să ne întoarcem cu patru medalii. Iată că ne-am autodepășit și am cucerit cinci medalii. Cu puțină atenție, puteam să mai câștigăm vreo două, însă nu a fost să fie", a declarat, pentru "Cuget Liber", Ioan Giuglea.

Ediția de Cupă a României de la Pitești a fost cea mai puternică din ultimii ani. Ioan Giuglea a vorbit despre acest lucru și a declarat că nu se aștepta să fie o competiție atât de dură, cu sportivi atât de bine pregătiți.
"După prima zi a competiției, mi-am dat seama că vom avea viață grea. Participarea a fost una numeroasă, iar sportivii au fost extrem de bine pregătiți. Mi-am încurajat elevii și mă bucur că aceștia au făcut un concurs foarte bun. Sunt mândru de copiii mei", a adăugat Ioan Giuglea.

La Cupa României de la Pitești au participat și alți sportivi din județul Constanța.
Daniel Sandu, de la Clubul Sportiv Mangalia, a cucerit medalia de bronz la categoria 53 de kilograme, la lupte libere.
Victoria Cumpăna a fost și ea prezentă la eveniment. Izabela Marin a intrat în competiție la categoria 43 de kilograme și a ocupat treapta a doua a podiumului, în timp ce Alina Tabert a fost foarte aproape să câștige o medalie, însă a pierdut și în finala mică și a terminat pe locul al patrulea.

În perioada 8-10 noiembrie, LPS "Nicolae Rotaru" va avea reprezentanți și la Cupa României la juniori, care va avea loc la Putna. Ioan Giuglea va fi prezent la acest eveniment împreună cu trei luptători. Este vorba despre Alexandra Condruț, care va participa la categoria 62 de kilograme, Ștefan Popa, la categoria 67 de kilograme, și Andrei Savu, la categoria 60 de kilograme.

Pentru LPS, ar fi trebuit să lupte și deținătorul argintului de anul trecut, Sandu Botnar, însă acesta s-a accidentat la antrenament și nu va putea efectua deplasarea.