ȘOC în FOTBAL. Italia ratează primul Mondial după 60 DE ANI

137

Italia a remizat pe teren propriu, luni, cu Suedia, 0-0, în manșa a doua a barajului, și ratează primul campionat mondial după 60 de ani!

Italia trebuia să reîntoarcă soarta "dublei" cu Suedia, după ce în tur a pierdut la Stockholm, scor 0-1. Totuși, formația lui Gimapiero Ventura a avut o prestație palidă și a avut prea puține ocazii de poartă pentru a pune în pericol poarta lui Olsen.

Prima repriză a fost animată de greșelile arbitrului Mateu La. (detalii, aici).

Italienii au avut o șansă uriașă de a trimite meciul în prelungiri în minutul 67, când șutul lui Florenzi a fost deviat în bară de un fundaș al Suediei.

S-a terminat 0-0, iar Italia, cvadrupla campioană mondială, ratează calificarea la turneul final din Rusia pentru prima oară în 60 de ani. Se mai întâmplase la Mondialul din '58 care s-a disputat, culmea, chiar în Suedia, notează romaniatv.net