Noi medalii cucerite de Silvia Sfiringu și Ioana Stănciulescu la FOTE 2019

444

Gimnastele constănțene Silvia Sfiringu și Ioana Stănciulescu, ambele legitimate la CS Farul, au obținut noi medalii la Festivalul Olimpic de Tineret European, desfășurat la Baku. Sportivele de la malul mării au concurat în finala de la sol, acolo unde ambele au urcat pe podium. Ioana Stănciulescu a cucerit medalia de argint, în timp ce Silvia Sfiringu a terminat concursul pe locul al treilea, adjudecându-și astfel medalia de bronz.

Silvia Sfiringu a concurat apoi și în finala de la bârnă. Constănțeanca nu a avut deloc emoții pe "puntea suspinelor" și a realizat un exercițiu curat, care i-a adus locul al doilea și implicit medalia de argint.

Cele două gimnaste au cucerit medalia de argint și împreună cu echipa, ele concurând alături de colega lor Antonia Duță.
De asemenea, Ioana Stănciulescu și Silvia Sfiringu au fost medaliate cu bronz la paralele și la sărituri.