Niculescu și Halep s-au calificat sferturile probei de dublu de la Montreal

73

Perechea formată din Simona Halep și Monica Niculescu s-a calificat optimile turneului WTA de la Montreal, Canada, după ce au trecut de echipa ucraineană formată din Katerina Bondarenko/Olga Savchuk, scor 6-1, 6-3.

Aflate la cel de-al doilea meci jucat împreună la dublu, Halep și Niculescu s-au impus în doar 56 de minute, scrie realitatea.net.

Cele două jucătoare din România au servit excelent de-a lungul întregii confruntări și nu au pierdut niciun game când s-au aflat la serviciu. În schimb au reușit patru break-uri, dintre care trei în primul set, încheiat 6-1, și încă unul în cel de-al doilea, suficient cât să se impună cu 6-3.

Pentru acest succes, perechea Halep/Niculescu și-a asigurat un cec în valoare de 17.920 dolari și 190 puncte WTA.

În runda următoare, cea a sferturilor de finală, Simona Halep și Monica Niculescu vor juca împotriva câștigătoarei din meciul Caroline Garcia/Kristina Mladenovic - Anna-Lena Groenfeld/Kveta Peschke (Germania/Cehia).