Medalie de bronz pentru CS Farul Constanța, la Mondialele de sambo

189

România a cucerit două medalii la ediția a 42-a a Campionatelor Mondiale de sambo desfășurată, în week-end, la București, cu participarea a peste 600 de sportivi din 92 de țări.

Sportiva legitimată la CS Farul Constanța Mihaela Daniela Chiss a câștigat medalia de bronz la 48 kg, iar Lorena Podelenczki a obținut argintul la 72 kg.

În clasamentul final pe echipe, Rusia a ocupat primul loc la feminin, urmată de Belarus și Georgia. La masculin, pe prima poziție s-a situat Rusia, urmată de Georgia și Tadjikistan. La combat sambo, tot Rusia a fost prima, urmată de Ucraina.

Sambo are la bază tehnici de luptă rusești, combinate într-un mod original cu elemente de luptă împrumutate din diverse culturi: judo și jiu-jitsu japonez, shuai jiao chinez, bukh barilda mongol, wrestling și box francez, kokh din Armenia, chidaoba din Georgia și trânta moldovenească.