MECI PERFECT și CALIFICARE SPECTACULOASĂ în semifinale pentru Simona Halep!

359

Jucătoarea constănțeană Simona Halep, numărul trei mondial, s-a calificat în semifinalele turneului de tenis Australian Open, primul de Mare Șlem al anului, după ce a spulberat-o pe estoniana Anett Kontaveit cu 6-1, 6-1, miercuri, la Melbourne, relatează Agerpres. Halep a atins pentru a doua oară semifinalele la Melbourne după o victorie rapidă, în doar 53 de minute, în fața unei adversare aflate la cel mai bun rezultat din carieră la un Grand Slam. Halep a controlat meciul de la un capăt la altul, a jucat calm, a construit inspirat și nu i-a lăsat nicio șansă adversarei, care a părut apăsată de miza meciului.

Kontaveit (24 ani, 31 WTA) a început foarte bine, cu un ghem luat la zero, dar apoi Halep a dominat ostilitățile și a câștigat 11 ghemuri la rând. Baltica a mai câștigat un ghem în actul secund, la 5-0, pentru Simona, care a încheiat în stil de campioană, cu un as. Halep, care nu a pierdut niciun set anul acesta la Melbourne, a avut 5 ași și a făcut o dublă greșeală, a avut un procentaj ridicat la primul serviciu (78% față de 48%), în timp ce la al doilea a fost egalitate (44%). Românca a fructificat 5 mingi de break din 11 oportunități, iar Kontaveit a ratat singura șansă de care a beneficiat. Estoniana a avut mai multe mingi direct câștigătoare, 15-12, dar și mai multe erori neforțate, 15-10.

Halep (28 ani), a patra favorită, a câștigat clar și primele sale două meciuri cu Kontaveit, în 2017, în turul al treilea la Miami, cu 6-3, 6-0, și în sferturi la Roma, cu 6-2, 6-4.

Simona Halep, finalistă la Melbourne în 2018, și-a asigurat un cec de 1.040.000 dolari australieni și 780 de puncte WTA.

Adversara Simonei Halep în semifinalele Australian Open 2020 va fi Garbine Muguruza, din Spania, locul 32 WTA, care a învins-o pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova (30 WTA) în două seturi, 7-5, 6-3, într-o oră și 35 de minute.