Meci cu scântei pe "San Paolo". Napoli și Barcelona amână deznodământul calificării

737
Meci cu scântei pe

Napoli și Barcelona au oferit aseară o partidă spectacol în manșa tur a optimilor de finală din UEFA Champions League.

Aproximativ 45.000 de suflete au umplut tribunele de pe San Paolo pentru a urmări la treabă fostele echipe la care a evoluat legendarul Diego Armando Maradona.

Napoletanii nu s-au lăsat impresionați de super starurile pe care catalanii le-au trimis în teren.

În minutul 30 Zielinski i-a oferit o pasă foarte bună lui Dries Mertens, iar belgianul a înscris cu un șut superb care l-a lăsat fără replică pe portarul Marc Andre ter Stegen.

Barcelona a continuat să atace și să paseze enervant de mult, iar în minutul 57 Antoine Griezmann a egalat dintr-o pasă bună oferită de Semedo.

După ce în minutul 66 Leo Messi a văzut cartonașul galben pentru o intrare dură asupra portarului advers, în minutul 89 Barcelona a rămas în 10 oameni.

Chilianul Arturo Vidal și-a pierdut practic mințile și a văzut două cartonașe galbene la aceeași fază, după un conflict cu Mario Rui.

S-a terminat 1-1, iar dacă privim scorul, barcelona are prima șansă la calificare înainte de returul de pe Camp Nou.

Va fi, însă, o confruntare dură între cele două echipe care întotdeauna practică un fotbal plăcut ochiului.