237
Luptătoarele Cristina Roșioru și Ana Pîrvu, medaliate la Turneul Internațional Brovary - luptatoarele-1538411970.jpg

Delegația României, coordonată de antrenorul Mirela Burnichi, a încheiat cu succes Turneul Internațional de lupte pentru cadeți, desfășurat la Brovary (Ucraina), câștigând trei medalii de argint, într-un concurs în care și-au măsurat forțele cu sportive din Italia, Germania, Polonia, Moldova, Azerbaidjan, Ucraina, Estonia și Belarus.

Două dintre aceste medalii au fost câștigate de sportive crescute pe litoral. De fel din Mangalia, Ana Pârvu reprezintă acum Clubul Sportiv Rapid București și a fost a doua la categoria 49 kg, iar Cristina Roșioru, din Tuzla, legitimată la LPS "Nicolae Rotaru" Constanța (antrenori Ioan Giuglea, Valentin Dobrin și Valentin Ștefan), a ocupat aceeași poziție în cadrul categoriei 69 kg.

Cea de-a treia medalie a fost cucerită de Patricia Iurașcu (Club Atletic Roman), la 46 de kg, în timp ce Amalia Popovici (CSS Lugoj) s-a clasat pe locul 5, la 53 kg.