KAIAC-CANOE / ROMÂNIA, AUR LA EUROPENELE DE LA BELGRAD

172

România a cucerit medalie de aur, astăzi, în finalele desfășurate pe distanța de 1.000 m la Campionatele Europene de kaiac-canoe pentru juniori și tineret de la Belgrad, prin Cătălin Chirilă și Constantin Dîba, la Canoe-2, Under-23.

Românii s-au impus cu timpul de 03 min 38 sec 500/1000, devansând Republica Moldova, cu 156/1000, și Ucraina, cu 01 sec 788/1000, potrivit agerpres.

În finala de la Kaiac-2 feminin, Under-23, Florida Ciuta și Daniela Varona s-au clasat pe locul 5. Tot pe 5 a terminat Florentina Caminescu, la Kaiac-1, Under-23. Ștefan Strat a ocupat locul 6 la Canoe-1 tineret. În cele trei finale ale juniorilor, Alexandru Pătrașcu a fost al șaptelea la Canoe-1, Laura Pleșca a șasea la Kaiac-1, iar Paul Buric și Cristian Zosima au terminat pe 6 la Canoe-2.

Sportivii români vor mai evolua în alte șapte finale. La juniori, Alexandru Pătrașcu s-a calificat în finala la C1 pe 500 m, iar Livia Căle a obținut biletul pentru finala similară feminină, Pătrașcu obținând calificarea și în finala de la C1 pe 200 m, o altă finală fiind la K4 feminin pe 500 m (Angela Bodnariuc, Carmen Petre, Laura Pleșca, Adrieana Mihai). La categoria Under-23 vor mai evolua în finale la K2 feminin 500 m (Florida Ciuta, Daniela Varona), C2 masculin 500 m (Cătălin Chirilă, Constantin Dîba) și K4 masculin 500 m (Cosmin Lulciuc, Răzvan Albișoru, Aurelian Ciocan, Sorin Cical).

Sâmbătă au loc semifinale la 200 m, iar duminică se desfășoară finale la 500 și 200 m.

România participă cu 37 sportivi la ediția 2017 a Campionatelor Europene de kaiac-canoe pentru juniori și tineret și are ca obiectiv 5 medalii și 6 locuri IV-VI.