Judokanii constănțeni, de două ori pe podium, la Târgu Mureș

244

La Târgu Mureș, a avut loc Campionatul Național de judo U10 și U11, unde au concurat și sportivi de la Liceul cu Program Sportiv "Nicolae Rotaru" Constanța și CS Agigea. Delegația dobrogeană s-a întors acasă cu două medalii de bronz.

De la CS Agigea, Ștefan Nistor a câștigat bronzul la categoria 42 kg U11, iar Ali Ozgean s-a clasat pe locul cinci la cate-goria 46 kg, U10. Cei doi sunt antrenați de Emin Acmola.

De la LPS, Andrei Ene a câștigat bronzul la 50 kg U11 (antrenori, Luca Radu și Cristina Biță), Tiberiu Acxinte (antrenor, Timur Gelal) a avut și el o clasare foarte bună, pe locul cinci, la +50 kg.

Tot de la LPS, alte rezultate notabile la U11 au avut Cristi Jianu, Cosmin Lungoci, Nicolas Mantas, toți trei antrenați de Timur Gelal, și David Popescu (antrenori Radu Luca și Cristina Biță).

Mâine, sala LPS va găzdui etapa regională a campionatului U12 și U13. Peste 100 de sportivi se vor lupta pentru a se califica la etapa națională.