806
Jucătoare de 11 ani, calificată la Jocurile Olimpice. A bătut recordul unei românce! - dddd-1583488209.jpg

Jucătoarea siriană de tenis de masă Hend Zaza, în vârstă de 11 ani, a obținut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, relatează The Guardian, potrivit Agerpres. Zaza a câștigat săptămâna trecută turneul de calificare pentru Asia de Vest care s-a desfășurat în Iordania.

Hend Zaza, născută în 2009 și care ocupă locul 155 în clasamentul ITTF, a învins-o în finală pe libaneza Mariana Sahakian, în vârstă de 42 de ani.

Zaza ocupă locul cinci în topul celor mai tineri sportivi participanți la o ediție a Jocurilor Olimpice. Ea este cea mai tânără concurentă la JO de după 1968, când la Jocurile Olimpice de iarnă de la Grenoble a concurat la patinaj artistic românca Beatrice Huștiu, la vârsta de 11 ani și 158 de zile.

Până în prezent, niciun sirian nu a participat, la masculin sau la feminin, la competiția de tenis de masă de la JO.