Înfrângere pentru Viitorul Constanța, la Craiova

119

Universitatea Craiova a învins-o pe FC Viitorul Constanța cu scorul de 2-0 (1-0), sâmbătă seara, pe Stadionul ''Ion Oblemenco'' din Bănie, într-o partidă din etapa a 9-a a Ligii I de fotbal.

Universitatea s-a impus prin golurile atacantului bosniac Elvir Koljic (5, 48), care a marcat după o pasă primită de la Nicușor Bancu, respectiv după un corner executat de Alexandru Cicâldău. Koljic are patru goluri marcate în trei meciuri în acest campionat.

Echipa antrenată de Devis Mangia a avut și două bare, prin Valentin Mihăilă (19) și Renato Kelic (24).

FC Viitorul nu a avut nicio ocazie în prima repriză, dar și-a creat câteva oportunități după pauză, prin Mihai Voduț și Ianis Hagi.

Universitatea a urcat pe locul 4 în clasament, la două puncte de liderul CFR Cluj.

Craiovenii au trei victorii în ultimele patru meciuri. FC Viitorul venea după două victorii, cu CFR Cluj și FC Hermannstadt.