Înfrângere la scor de neprezentare pentru SSC Farul Constanța

242

Echipa de fotbal SSC Farul Constanța a oferit un nou episod dezamăgitor, sâmbătă, pe terenul celor de la Daco-Getica București, acolo unde a pierdut cu 0-3 (0-1), primind ultimele două goluri în superioritate numerică.

În prima repriză, constănțenii antrenați de Petre Grigoraș au practicat un fotbal modest, însă au făcut față cu brio raidurilor ilfovene. Actul secund a debutat cum nu se putea mai prost pentru ei. Când oamenii nici nu își reluaseră locurile pe scaune (min. 47), Adrian Voicu îl învingea prima dată pe tânărul portar al Constanței, Mihai Popa. Speranța a renăscut în tabăra Farului în minutul 68 după ce mijlocașul Vlad Mîrzea a primit al doilea cartonaș galben și i-a lăsat pe bucureșteni în minus. Șase minute, atât a rezistat speranța în sufletele alb-albaștrilor, după ce, același Adrian Voicu a făcut 2-0, după ce a reluat cu capul un balon centrat de fostul jucător al Farului, George Călințaru. Tânărul fundaș dreapta împrumutat de FC Viitorul la SSC Farul, Alexandru Sabangeanu, produce o lovitură de pedeapsă, transformată apoi de Cristian Bustea. Scor final 3-0 pentru Daco-Getica București, iar SSC Farul Constanța se fixează bine în "hora retrogradării", fiind la patru puncte de locul 15, primul care se salvează.

În etapa următoare, SSC Farul Constanța întâlnește acasă pe Luceafărul Oradea, sâmbătă, 17 noiembrie, de la ora 11.