Înfrângere drastică pentru Simona Halep, în finala de la Roma

152

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, lider mondial, a fost învinsă clar de ucraineanca Elina Svitolina, scor 0-6, 4-6, duminică, în finala turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale în valoare de 3.351.729 dolari.

Halep (26 ani) a cedat după doar 67 de minute în fața numărului 4 mondial, Svitolina apărându-și cu succes titlul cucerit anul trecut, tot după o finală cu Simona, 4-6, 7-5, 6-1.

Constănțeanca a fost complet neinspirată în primul set, în care Svitolina (23 ani) a arătat o formă deosebită, intrându-i aproape toate loviturile. Setul adjudecat de ucraineancă la zero a durat doar 19 minute, iar Halep a câștigat numai 8 puncte (24 Svitolina), având un procentaj de doar 15% la punctele cu primul serviciu.

În actul secund, Halep a reușit să ridice nivelul, dar tot a arătat un nivel scăzut de energie după semifinala de două ore și 24 de minute cu Maria Șarapova, nereușind să facă față agresivității adversarei, care a împins-o constant la distanță de linia de fund.

Câștigătoarea ediției din acest an a competiției din capitala Italiei este recompensată cu un cec de 507.100 euro și 900 de puncte WTA, în timp ce Halep va pleca acasă cu 253.425 euro și 585 de puncte WTA. Simona Halep își va păstra, însă, fotoliul de lider mondial în clasamentul WTA și va fi principala favorită la Roland Garros, al doilea turneu de Mare Șlem al anului, care va debuta pe 27 mai.