Horia Tecău ratează semifinala de la Roland Garros

272

Perechea Horia Tecău (România)/Jean-Julien Rojer (Olanda) a ratat calificarea în semifinalele probei de dublu masculin din cadrul turneului de la Roland Garros, al doilea de Grand Slam al anului.

Tenismanul constănțean și partenerul său au fost învinși, în două seturi simetrice, scor 4-6, 4-6, de cuplul argentinian Guido Pella/Diego Schwartzman, într-o partidă disputată ieri, contând pentru faza sferturilor de finală.

Capi de serie nr. 10, Tecău și Rojer s-au înclinat după o oră și 22 de minute de joc, ratând astfel șansa de a-și egala cea mai bună performanță a lor la Paris - o semifinală jucată în 2015.

Pentru accesul în sferturi, cuplul româno-olandez a primit un cec de 79.500 de euro și 360 de puncte ATP la dublu.