Cupa EHF la handbal masculin

HC Dobrogea Sud, start lansat în cupele europene

198

Meci dramatic, sâmbătă seară, la Sala Sporturilor, unde HC Dobrogea Sud a primit replica echipei norvegiene BSK Handball Elite, într-o partidă contând pentru prima manșă a turului doi preliminar al Cupei EHF la handbal masculin.

Dirijați de pe bancă de către secundul Marko Isakovic, constănțenii au avut un debut fulminant, desprinzându-se la cinci goluri, 8-3 (min. 15). Norvegienii nu au cedat, au recuperat încet-încet și, pe fondul ratărilor gazdelor, au reușit să egaleze, 11-11 indicând tabela, la pauză.

Debutul reprizei secunde a aparținut tot nordicilor, care au condus cu 13-12 și s-au ținut apoi scai de HCDS, până la 16-16. Pe final, diferența a făcut-o plusul de experiență al constănțenilor, care au câștigat cu 24-22, luând o opțiune importantă în vederea calificării.

Golurile echipei constănțene au fost marcate de Vujovic, Nikolic (câte 5), Toma (4), Cutura, Vujadinovic (câte 3), Crnoglavac (2), Mladenovic și Malinovic (câte 1).

Manșa secundă s-a disputat aseară, tot la Sala Sporturilor, terminându-se însă după închiderea ediției.