Liga Națională de handbal masculin

HC Dobrogea Sud, înfrângere după un final dramatic. Sundovski a părăsit "corabia"

183
HC Dobrogea Sud, înfrângere după un final dramatic. Sundovski a părăsit

Handbaliștii de la HC Dobrogea Sud nu-și regăsesc ritmul în acest debut de stagiune. Echipa constănțeană a pierdut un nou meci, miercuri seară, la Sala Sporturilor, scor 25-26 în compania CSM-ului Vaslui, în etapa a cincea a Ligii Naționale, după ce, cu doar 10 minute înainte de final, avea avans consistent pe tabelă, 24-19!

Ce s-a întâmplat până în acel minut 50? HC Dobrogea Sud n-a jucat prea grozav în prima repriză, moldovenii intrând cu avantaj la cabine, 15-14, dar a preluat apoi frâiele jocului și s-a distanțat la cinci goluri, avantaj ce părea decisiv. N-a fost să fie așa, pentru că, în ultimele 10 minute, HCDS a mai marcat doar un singur gol, a comis erori atât în atac, cât și în apărare, iar Vasluiul a egalat, 25-25.

Cu 30 de secunde înainte de final, Constanța avea mingea și pornea spre golul victoriei, Chikovani a alunecat și a pierdut mingea, vasluienii au plecat pe contraatac și au primit aruncare de la 7 metri, iar portarul Iancu nu s-a putut opune: 25-26 scor final, victorie transformată, inexplicabil, în înfrângere!

"Final dramatic, goluri marcate din poartă în poartă, greșeli personale grave și ghinion, pentru că la ultimul atac Chikovani a alunecat. Un 7 metri pentru ei care nu a fost și am pierdut. Dar nu trebuie să ajungi de la cinci goluri să te egaleze Vaslui. E de neînțeles așa ceva", a declarat, pentru site-ul oficial al clubului, antrenorul secund George Buricea.
HC Dobrogea Sud: Vasile - 2 intervenții, Iancu 12 - intervenții, Hendawy - portari; Nistor, Malinovic 6, Rotaru, Nikolic 4, Chikovani 4, Andrei 1, Chiuffa 5, Csog 4, Susanu 1, Omar, Simovic.
La CSM Vaslui, principalii marcatori au fost Amihăesii (6) și Acatrinei (4), dar eroul echipei antrenate de Leonard Bibirig a fost portarul Petrila, cu 19 intervenții salvatoare (3x7 metri) și două goluri marcate!

Pentru HC Dobrogea Sud, urmează partida cu Csurgoi KK (Ungaria), programată sâmbătă, 5 octombrie, de la ora 18.00, la Sala Sporturilor, contând pentru prima manșă a turului secund al Cupei EHF.

Începând de ieri, Zvonko Sundovski nu va mai este antrenorul HC Dobrogea Sud.
"Despărțirea are loc după exact un an și cinci luni de la numirea lui în funcție, perioadă în care am jucat finala campionatului, iar pentru această performanță îi mulțumim. De asemenea, îl felicităm pentru tot ce a reușit în handbalul constănțean de-a lungul timpului. Despărțirea s-a făcut în mod amiabil, iar clubul nostru îi dorește multă baftă mai departe", a declarat președintele HC Dobrogea Sud, Ionuț Stănescu.