Liga Națională de handbal masculin

HC Dobrogea Sud a trecut la pas de CSM Focșani

152

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanța s-a impus fără probleme, vineri seară, la Sala Sporturilor, îa fața celor de la CSM Focșani, scor 31-25 (16-12), într-o partidă din etapa a XIX-a a Ligii Naționale.

Formația din Focșani a ținut ritmul doar în prima parte a reprizei întâi, însă experiența și valoarea jucătorilor pregătiți de Sandu Iacob și Marko Isakovic și-au spus cuvântul. HC Dobrogea Sud a intrat la pauză cu un avans de patru goluri și a păstrat distanța până la ultimul fluier.

Pentru HC Dobrogea Sud, au marcat Vencel Csog (7), Dalibor Cutura (6), Dejan Malinovic (5), Nikola Crnoglavac (3), Ionuț Nistor (2), Stevan Vujovic (2), Laurențiu Toma (2), Zoran Nikolic (2), Mihai Rohozneanu (1) și Nemanja Mladenovic (1).

În runda viitoare, HCDS va juca, în deplasare, cu Potaissa Turda, luni, 26 februarie, de la ora 18.

Clasament: 1. Steaua (43 p), 2. CSM București (40 p), 3. Potaissa Turda (39 p), 4. Poli Timișoara (38 p), 5. HC Dobrogea Sud (37 p), 6. Dinamo (35 p).