Fotbal - Liga I: FC Viitorul, învinsă de Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

114

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins-pe FC Viitorul cu scorul de 3-2 (1-1), sâmbătă, în deplasare, la Ovidiu, într-un meci din etapa a 12-a a Ligii I de fotbal.

Echipa lui Eugen Neagoe a reușit să se impună după o repriză secundă pe care a dominat-o în cea mai mare parte a sa.

Oaspeții au deschis scorul prin Igor Jovanovic (7), la primul său gol în Liga I, dar FC Viitorul a egalat la scurt timp, prin fundașul Srgian Luchin (13), marcator în premieră pentru echipa antrenată de Gheorghe Hagi.

Sepsi a trecut din nou în avantaj, în repriza secundă, după golul semnat de ghanezul Joseph Mensah (66), primul pentru el în România. Gazdele au egalat prin Tudor Băluță (81), dar malianul Ibrahima Tandia (86) a adus victoria oaspeților printr-o reușită superbă, un șut cu efect la colțul lung.

FC Viitorul a ratat mai multe ocazii în prima repriză, având și o bară prin Denis Drăguș (19).

Sepsi a cerut acordarea unui penalty în min. 34, când Stephan Drăghici a fost agățat în careu de Bradley De Nooijer.

Sepsi venea după trei meciuri consecutive fără victorie (două egaluri și un eșec). FC Viitorul a pierdut după două victorii la rând, fiind al treilea eșec pe teren propriu din acest campionat.