FC Viitorul, punctaj maxim în Liga 1, după trei etape

161

FC Viitorul a obținut, duminică seară, cea de-a treia victorie consecutivă în Liga 1.

Echipa lui Gheorghe Hagi a primit, la Ovidiu, vizita celor de la Hermannstadt. După o primă repriză în care nu s-a înscris, a urmat partea secundă, care a adus spectacolul. Viitorul a punctat de două ori, în minutele 51 și 63, prin fundașul Bogdan Țîru și brazilianul Eric de Oliveira. Oaspeții au redus din diferență prin Yazalde, însă constănțenii s-au distanțat din nou la două goluri, după reușita lui Ciobanu. Stoica a mai punctat odată pentru Hermannstadt, în minutul 89, și le-a dat emoții elevilor lui Hagi, însă, în cele din urmă, Viitorul s-a impus cu 3-2.

Formația constănțeană este pe primul loc în Liga 1, cu 9 puncte, la egalitate cu CSU Craiova, însă cu un golaveraj mai bun.