FC Viitorul a pierdut amicalul cu FK Krasnodar

165

Campioana României, FC Viitorul, a disputat, duminică după-amiază, al patrulea meci de verificare din cadrul stagiului de pregătire din Slovenia. Jucătorii pregătiți de Gheorghe Hagi s-au deplasat în Austria, la Kumberg, pentru a întâlni echipa de primă ligă rusă FK Krasnodar.

Înaintea partidei, tehnicienii celor două formații, foștii internaționali Gheorghe Hagi și Igor Shalimov, s-au întreținut minute bune. Cei doi au fost adversari în confruntările Steaua - Spartak Moscova (Cupa Campionilor Europeni, 1988), Brescia - Inter (1992/1993) sau România - URSS.

Rușii au deschis scorul în minutul 13, prin suedezul Andrea Granquist, care avea să fructifice o lovitură de pedeapsă. Constănțenii n-au acuzat șocul, iar Cristi Ganea a tras puțin peste poartă, de la 30 de metri (min. 22), iar George Țucudean a nimerit bara după o centrare a lui Ionuț Vînă (min. 24). Viitorul a egalat un minut mai târziu, după ce Ovidiu Herea a marcat dintr-o pasă a lui Aurelian Chițu.

În partea secundă, FK Krasnodar a fost echipa mai pragmantică și acest lucru s-a resimțit și pe tabelă. Rușii au mai punctat de două ori, prin Maciel Wanderson și Daniil Utkin, scor final 3-1 pentru Krasnodar.

FC Viitorul: Rîmniceanu (min. 60, Tordai), Boli (min. 78, Boli), Țîru (min. 67, Hodorogea), M. Constantin (min. 46, Dumitraș), Ganea (min. 67, Rădoi), D. Lopez (min. 78, Dumitrescu), Nedelcu (min. 46, Mladen), Vînă (min. 67, Casap), Chițu (min. 46, Purece), Țucudean (min. 46, Morar), Herea (min. 46, Cicâldău).

Ultima partidă amicală a Viitorului va avea loc miercuri, 5 iulie, în compania celor de la CSKA Moscova.

Duminică, 9 iulie, de la ora 21, la Botoșani, FC Viitorul va juca Supercupa României, împotriva celor de la FC Voluntari.