FC Viitorul a pierdut amicalul cu CSKA Moscova

191

FC Viitorul a susținut, miercuri după-amiază, al cincilea meci de verificare din cadrul stagiului de pregătire din Slovenia. Fotbaliștii pregătiți de Gheorghe Hagi au întâlnit vicecampioana Rusiei, CSKA Moscova, care, asemenea constănțenilor, se pregătește de turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. Meciul a avut loc la Wildon (Austria) și s-a încheiat cu victoria rușilor, scor 4-2 (1-1).

După o primă ocazie consemnată în dreptul lui George Țucudean (min. 3, cap peste poartă), campionii au deschis scorul în min. 13, prin Aurelian Chițu, care a înscris cu capul după o centrare perfectă venită de la Cristi Ganea. Scorul pauzei avea să fie egal, pentru că Vitinho a punctat în min. 43, cu un șut la colțul lung.

După reluare, Viitorul a revenit la timona partidei și a înscris prin Ionuț Vînă (min. 56), acesta surprinzându-l pe goalkeeper-ul Ilya Pomazun cu o lovitură liberă execută din unghi închis. CSKA a avut însă un final de excepție și a punctat de trei ori în decurs de doar două minute, prin Bibras Nat-kho (min.79), Aleksandr Golovin (min. 80) și Vitinho (min. 81).

FC Viitorul: Buzbuchi (min. 46, Tordai), Boli (min. 76, Ghiță), Țîru (min. 62, Hodorogea), M. Constantin (min. 46, Benzar), Ganea (min. 62, Rădoi), D. Lopez (min. 72, Dumitraș), Nedelcu (min. 46, Mladen), Casap (min. 46, Dumitrescu; min. 72, Purece), Chițu (min. 46, Vînă), Țucudean (min. 62, Morar), Herea (min. 46, Cicâldău; min. 76, Mățan).

Joi, de la ora 11.00 (ora 12.00, ora României), FC Viitorul va susține ultimul meci de verificare al acestei veri, contra formației sârbe de ligă secundă Dinamo Vranje.