Ervin Ciorabai, medaliat cu bronz la Balcaniada de kendo

390

Cea de-a 10-a ediție a Cupei Balcanice la kendo s-a desfășurat, zilele trecute, în capitala Bulgariei, Sofia.
Nu mai puțin de 138 de sportivi din opt țări - Bulgaria, Serbia, Muntenegru, Macedonia, Grecia, Turcia, Croația și România - au onorat cu prezența competiția, care deja a devenit o tradiție în peisajul kendo-ului european.
Programul încărcat, participarea numeroasă, precum și meciurile viu disputate, cu prelungiri, au făcut ca întrecerile să se lungească până la ore târzii.

La final, au fost desemnați câștigătorii, echipa Serbiei fiind desemnată cea mai bună a concursului.
La individual masculin, s-a impus Valentin Chirea, de la CRK București, iar la individual feminin, titlul de vicecampioană a revenit sportivei Alexandra Burinaru, de la Kyobukan Brașov.

La categoria individual masculin plus 40, Ervin Ciorabai, de la Sobukan Constanța, s-a clasat pe locul 3, adjudecându-și astfel medalia de bronz. Un frumos cadou pentru sportivul constănțean, care și-a aniversat recent ziua de naștere.
"A fost un concurs de un înalt nivel valoric, iar sportivii români au înregistrat evoluții foarte bune, în special la probele individuale", a declarat, pentru "Cuget Liber", Ervin Ciorabai.