Duel între surorile Williams în sferturi la US Open

109

Surorile Serena Williams, principala favorită, și Venus Williams, cap de serie numărul 23, vor fi adversare în sferturile de finală ale turneului de tenis US Open, ultimul de Mare Șlem al anului, după victorii destul de facile obținute, duminică, în optimi, la Flushing Meadows.

Serena, numărul unu mondial, care este sora mai mică, a dispus de o compatrioată, Madison Keys, cu 6-3, 6-3, după doar 70 de minute de joc, acesta fiind cel mai bun meci al său de la începutul turneului newyorkez.

Venus Williams a fost și mai expeditivă în fața revelației estoniene Anett Kontaveit, numărul 152 mondial, venită din calificări, de care a trecut cu 6-2, 6-1.

Va fi pentru a 27-a oară când cele două surori se înfruntă la un turneu de tenis (simplu), prima confruntare având loc în 1998. Serena (33 ani) conduce cu 15-11 la general, câștigând șase din ultimele șapte dueluri. Anul acesta cele două americance au fost adversare în optimi la Wimbledon, când Serena s-a impus cu 6-3, 6-3.