Derby-ul dobrogean din DNS la rugby, câștigat de CS Năvodari

265
1

CS Năvodari și ACS Tomitanii Constanța s-au întâlnit, sâmbătă, pe stadionul "Flacăra", într-un duel din etapa a lll-a a Diviziei Naționale de Seniori la rugby. În urma unei partide extrem de spectaculoase, câștig de cauză a avut echipa gazdă, antrenată de Cristian Husea, Cornel Suciu și Virgil Năstase, scor 23-22.

Primul act a aparținut în totalitate celor de la Năvodari, care au controlat jocul autoritar, intrând la pauză cu avantaj consistent, 20-8. În partea a doua a meciului, Tomitanii au revenit în joc printr-un eseu și au preluat conducerea pe tabelă, scor 22-20, după o altă încercare transformată. În minutul 76, năvodărenii au transformat o lovitură de pedeapsă prin Alexandru Trandafir și s-au impus la limită, scor final 23-22.

Etapa următoare, programată sâmbătă, 21 octombrie, CS Năvodari joacă, acasă, împotriva celor de la SCM Gloria Buzău, iar ACS Tomitanii, pe stadionul "Mihail Naca", contra RCM-ului Galați.

rugby
17 octombrie 2017
Felicitari, Tomitanii!

Cu putin mai multa atentie si cu un arbitru impartial, v-ati fi intors cu 4 pct din deplasare!