Derby incendiar pe Arena Națională. Dinamo a produs surpriza

191

Marele derby dintre Dinamo și FCSB s-a disputat, aseară, pe Arena Națională într-o atmosferă încinsă.

"Câinii" au deschis scorul în minutul 37, după ce Andrei Sin a executat magistral o lovitură liberă, așezând balonul în vinclul porții apărate de Bălgrădean.

În prelungirile primei reprize, fotbaliștii, dar și spectatorii, au trăit clipe de groază în momentul în care Iulian Cristea l-a lovit cu piciorul în figură pe Perovic, iar acesta a căzut inconștient pe gazon. Sârbul a părăsit terenul pe targă, plin de sânge, în aplauzele fanilor dinamoviști.

La ultima fază a primei reprize, FCSB a primit o lovitură de la 11 metri, pe care Florin Tănase a transformat-o fără emoții.

Dinamo a făcut 2-1 în minutul 62 prin Valentin Lazăr și și-a adjudecat astfel victoria.

După golul lui Lazăr, partida a fost întreruptă preț de 10 minute din cauza petardelor aruncate de suporterii ambelor echipe în teren.

Dinamo este pe 8 cu 34 de puncte și nu mai are nicio șansă să se califice în play-off, în timp ce FCSB se află pe 3, cu 43 de puncte.