Debut cu stângul pentru tricolori la Europenele de polo

123

Echipa masculină de polo pe apă a României a fost învinsă de formația Olandei cu scorul de 9-8 (2-2, 3-2, 1-4, 3-0), marți, în Grupa B a Campionatelor Europene de la Budapesta, scrie Agerpres.

Tricolorii au început destul de bine și au condus cu 1-0 și 2-1, dar apoi Olanda a preluat inițiativa și s-a desprins la 5-3. România a avut un sfert trei excelent (4-1) și a întors scorul de la 5-6 la 8-6, însă ultima repriză a aparținut batavilor, care au marcat trei goluri și au obținut victoria la limită, cu 9-8.

Pentru echipa României, antrenată de grecul Athanasios Kechagias, au marcat Mihnea Gheorghe (3 goluri), Andrei Prioteasa (2), Cosmin Radu (1), Vlad Georgescu (1) și Tudor Fulea (1). Golurile echipei Olandei au fost reușite de Jorn Winkelhorst (3), Guus van Ijperen (2), Harmen Muller (1), Pascal Janssen (1), Thomas Lucas (1), Jesse Nispeling (1).

Marți are loc și celălalt meci din grupă, Serbia - Rusia.

În etapa a doua, pe 16 ianuarie, România va înfrunta Serbia (14:00, ora României), campioana europeană și olimpică en titre, iar Rusia va primi replica Olandei (15:30).