CVM Tomis le-a "ciupit" un punct belgienilor de la Asse Lennik

206

Campioana României la volei masculin, CVM Tomis Constanța, a debutat, joi seara, în Liga Campionilor, contra formației belgiene Asse Lennik.

În meciul desfășurat în Sporthal Arena (Deurne, Antwerpen), constăn-țenii au început bine, conducând în primul set (8-5, 16-13). Pe greșeala oaspeților, Lennik a micșorat diferența, într-un final obținând victoria primului parțial, scor 28-26.

CVM Tomis și-a adjudecat al doilea set, după ce a fost condus (4-8, 10-12). Constănțenii au preluat frâiele la 17-16 și au mers umăr la umăr cu belgienii, până când s-au desprins la două puncte avans și au închis setul (23-21, 25-23).

În setul al treilea, CVM Tomis nu a avut nicio șansă, după ce Asse Lennik s-a distanțat semnificativ (8-5, 11-6, 16-9, 22-11) și a încheiat parțialul la o diferență de 12 puncte, scor 25-13.

Bătălia s-a dat în setul al patrulea, unde balanța a fost mai echilibrată. Gazdele au condus în primele minute (6-5, 8-5), dar CVM a recuperat și s-a instalat la conducere (10-8, 13-9, 16-10, 22-15). Pe fondul greșelilor, Asse s-a apropiat de echipa constănțeană, însă Yordanov și compania au punctat de final, scor 25-21.

Elevii lui Martin Stoev și Radu Began nu au mai găsit resurse de energie să se impună în ultimul parțial, pe care gazdele l-au dominat (2-1, 6-4, 9-5, 11-6, 15-10).
CVM Tomis a pierdut primul meci din Liga Campionilor, scor general 2-3, după un meci de aproape două ore și jumătate.

În celălalt meci al grupei, Asseco Resovia a învins pe Dragons Lugano, scor 3-0 (25-16, 25-17, 25-19). După prima etapă, Resovia este pe primul loc, cu 3 puncte, urmată de Lennik (2 p), CVM Tomis (1 p) și Dragons Lugano (0 p).

În etapa următoare, pe data de 17 no-iembrie, CVM va primi vizita celor de la Asseco Resovia.

Constanța via Ploiești
La întoarcerea în țară, CVM Tomis va merge la Ploiești, pentru a disputa meciul din etapa a treia a Diviziei A, contra formației locale LMV Tricolorul.

Gazdele se clasează pe primul loc, după ce au obținut două victorii în trei seturi, iar constănțenii sunt pe locul cinci, având și ei două victorii, însă încheiate fiecare după cinci seturi.

Iată care sunt celelalte meciuri ale etapei: sâmbătă: CS Unirea Dej - AS VC Caransebeș, CS Știința Explorări Baia Mare - VCM LPS Piatra Neamț, CSM București - CS Dinamo; duminică: SCMU Craiova - CS Arcada Galați; luni: ACS VM Zalău - CS U Cluj.