Divizia A la handbal feminin

CSU Neptun s-a impus și la Călărași

137

Echipa feminină de handbal CSU Neptun Constanța a făcut un nou meci bun în Seria B a Diviziei A.

Fetele antrenate de Ion Ivan și Lăcrămioara Ilie au jucat, în deplasare, cu CS Danubius Călărași, într-un meci care a contat pentru etapa a 11-a. După ce, la pauză, au intrat în avantaj, scor 14-12, constănțencele au menținut ritmul bun de joc și în partea a doua, iar la finalul celor 60 de minute regulamentare, s-au impus cu 27-22.

Golurile formației constănțene au fost marcate de Bianca Căldare 7, Narcisa Verde 4, Ana Maria Gîjulete 4, Andreea Ciucanu 4, Ana Oprică 4, Andreea Pintilie 3 și Dana Matei 1.

În urma acestui succes, CSU Neptun se află pe primul loc în clasament, cu 28 de puncte, la trei "lungimi" în fața următoarei clasate, CSU Știința București, echipă care are însă un joc mai puțin disputat.

În etapa viitoare, CSU Neptun va primi vizita celor de la ACS Șc. 181 SSP București, echipă care se află pe penultimul loc în clasament, cu doar 6 puncte câștigate în 10 meciuri. Partida se va disputa, pe 30 noiembrie, la Sala Sporturilor din Constanța.