CSM Știința Baia Mare a câștigat Cupa Regelui la rugby

201

CSM Știința Baia Mare a câștigat Cupa Regelui la rugby, după ce a învins-o, sâmbătă, pe CSA Steaua București, cu scorul de 23-14 (10-6), în Arena Zimbrilor, în ultimul meci al competiției.

"Zimbrii" cuceriseră trofeul și anul trecut, tot după o finală cu CSA Steaua, în care s-au impus cu 10-8.

Steaua a condus cu 6-0, prin două lovituri de pedeapsă marcate de Ionel Melinte, dar băimărenii au întors scorul până la pauză, printr-un eseu reușit de Răzvan Ailenei, transformat de Taniela, care a punctat și dintr-o lovitură de penalitate.

"Roș-albaștrii" au preluat din nou conducerea în repriza secundă, grație eseului semnat de Robert Neagu și lovituri de pedeapsă marcate de Florin Vlaicu (10-14), însă Taniela a reușit două dropgoluri, iar georgianul Iuri Natriașvili a adăugat o încercare, transformată de același Taniela, care a stabilit scorul final, 23-14.