CS Farul domină competițiile! Salbă de medalii pentru sportivii de la malul mării

192

Clubul Sportiv Farul Constanța continuă să impresioneze la capitolul medalii, atunci când vine vorba de competiții importante.

În perioada 14-16 noiembrie, la București, a avut loc Campionatul Național de speranțe la scrimă, unde sportivii constănțeni au luptat până la capăt și au obținut rezultate foarte bune.
Sabina Theodora Ion a obținut medalia de bronz la individual, însă sportiva constănțeană a urcat din nou pe treapta a treia a podiumului împreună cu echipa, din care mai fac parte Ștefania Iordachi, Elena Teodora Nurciu și Mara Ismăileanu.

Tenisul de masă reprezintă o forță în Constanța, mai ales că printre antrenorii care îi pregătesc pe sportivi se află și Viorel Filimon, antrenorul echipei naționale feminine a României.

Localitatea Izvorani a găzduit, în perioada 15-17 noiembrie, competiția Top 12 senioare, concurs la care au participat mai multe jucătoare de tenis de masă din Constanța.

Alina Zaharia a confirmat forma bună în care se află și a cucerit medalia de aur, după un turneu perfect, Denisa Urîtu s-a clasat pe locul al doilea, adjudecându-și medalia de argint, în timp ce Camelia Mitrofan a urcat pe cea de-a treia treaptă a podiumului, cucerind astfel medalia de bronz.

Campionatul Național de haltere pentru seniori a avut loc, în perioada 11-16 noiembrie, la Bascov/Budeasa, iar la această competiție, CS Farul a dominat la toate capitolele. Clubul constănțean a cucerit nu mai puțin de 25 de medalii, sportivii de la malul mării aflându-se peste toți ceilalți care au participat la eveniment.

Halterofilii constănțeni au câștigat șapte medalii de aur, șapte medalii de argint și 11 medalii de bronz. Printre sportivii care au urcat cel mai des pe podium se numără Daniela Bianca Dumitrescu, Ecaterina Tretiacova, Luminița Georgiana Beșleagă și Cătălin Roșu.

În perioada 20-25 noiembrie, sportivii din cadrul secției de haltere a CS Farul vor efectua un cantonament la Poiana Brașov.

O altă competiție la care sportivii de la CS Farul au strălucit este Cupa României la lupte pentru seniori, eveniment la care Răzvan Arnăut a cucerit medalia de aur la categoria 67 de kilograme, iar Nicolae Boantă a terminat pe poziția a treia, la categoria 77 de kilograme.

Chiar dacă încă nu este calificat matematic la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020, Răzvan Arnăut are șanse mari să ajungă la prestigioasa competiție.

"Secția de lupte din cadrul Clubului Sportiv Farul Constanța este una dintre cele mai titrate. Răzvan Arnăut este un sportiv complet și în cazul în care va ajunge la Jocurile Olimpice de la Tokyo, veți vedea că nu se va face de râs și va face cinste României", a declarat directorul Clubului Sportiv Farul, Sorin Bașturea.