CM Gimnastică artistică: Marian Drăgulescu, locul 4 în finală la sărituri

202

Gimnastul Marian Drăgulescu s-a clasat, duminică, pe locul 4, în finală la sărituri, la Campionatul Mondial de la Stuttgart. La 38 de ani, el este calificat și la Jocurile Olimpice de la Tokyo în aceeași probă, alături de Maria Holbură, la individual-compus.

Marian Drăgulescu a avut o medie de 14.624 puncte, după cele două sărituri, notate cu 14.966 și 14.283.

Medalia de aur a fost câștigată de rusul Nikita Nagornyy (14.966), urmat pe podium de conaționalul său Artur Dalaloyan (14.933) și de Igor Radivilov (Ucraina, 14.749).

În calificări, Drăgulescu a avut tot o medie de 14.624 (locul 6).

Finalele pe aparate continuă duminică fără o altă reprezentare românească, la masculin cu paralele și bară fixă, iar la feminin, cu bârnă și sol.

Marian Drăgulescu a fost singurul reprezentant al României într-o finală, iar la 39 de ani, anul viitor va concura, tot la sărituri, și la Jocurile Olimpice de la Tokyo. A doua calificare tricoloră este a Mariei Holbură, la individual-compus.