181
CM 2018. Sărbătoare generală în Zagreb, după calificarea Croației în finala CM 2018 - croatia1800x500c-1531381744.jpg

Cea mai mare performanță sportivă din istoria Croației a scos în stradă, azi noapte, sute de mii de oameni pe străzi.

Uralele au răsunat în fiecare colț al țării care, la a patra prezență la turneul final al unui campionat mondial, s-a calificat în finală.

Suporterii croații au cântat, au dansat, au aprins torțe și au fluturat steagurile naționale după victoria obținută în fața Angliei: 2-1, după minutele de prelungiri.

Mijlocașul Ivan Perisici a fost desemnat jucătorul meciului Croația - Anglia, din semifinalele Cupei Mondiale. Perisici, integralist, a marcat golul egalizator al Croației, în minutul 68 și a contribuit la reușita lui Mandzukici, din minutul 109.

Reprezentativa Croației a învins, miercuri, la Moscova, cu scorul de 2-1, după prelungiri, selecționata Angliei, și s-a calificat pentru prima oară în istoria sa în finala Cupei Mondiale. Pentru Croația au marcat Perisici '68 și Mandzukici '109, iar pentru Anglia a înscris Tripper '5.

Finala Cupei Mondiale se va disputa duminică. se Vor duela Franța și Croația, de la ora 18:00, pe stadionul Luzhniki din Msocova.

Sursa: Digi24, News.ro