Liga Națională de baschet feminin

Chelsea Douglas, decisivă pentru Phoenix-Știința

172

Debut perfect de stagiune pentru CS Phoenix-Știința, care după victoria din runda inaugurală, și-a trecut în cont un nou succes.

Echipa constănțeană a câștigat, cu scorul de 69-42 (34-20), partida cu ACS KSE Tg. Secuiesc, susținută, sâmbătă, în deplasare, în cadrul etapei a doua a Ligii Naționale de baschet feminin, Grupa B.

Jucătoarele antrenate de Predrag Stanojcic și Volha Tămârgeanu au condus ostilitățile din primul până în ultimul minut, terminând în avantaj fiecare sfert: 12-11, 22-9, 17-15, 18-7.

Principalele marcatoare ale echipei constănțene au fost Chelsea Douglas (15 p), Cristiana Cutaș (13 p), Vladinka Erak (12 p) și Ecaterina Armanu (10 p).

"Într-o formă fizică excepționlă, Chelsea Douglas a reușit să marcheze cele mai multe puncte în deplasarea de la Târgu Secuiesc, devenind astfel MPV-ul partidei. Am ajuns la cea de-a patra victorie, după cea din campionat și «dubla» din Cupa României", a declarat președintele CS Phoenix, Cristian Mânăstireanu.