Cetatea Alba Iulia, cucerită de inimoasa atletă Veronica Negreanu

250

La Alba Iulia, în jurul Cetății, a avut loc, zilele trecute, cea de-a 50-a ediție a Crosului Unirii, competiție de mare tradiție și cu o importanță specială în acest an, al Centenarului Marii Uniri.  Peste 650 de sportivi de toate vârstele s-au întrecut pe distanța de aproximativ 3 kilometri, pregătită de organizatori, echivalentul unui tur de cetate. Vremea a fost rece, însă sportivii nu s-au dat înlături.  Aflată la vârsta a treia, dar la a doua tinerețe, așa cum îi place să spună, onorabila atletă Veronica Negreanu, din Constanța, a ocupat prima poziție la categoria 85-89 de ani, demonstrând ca de fiecare dată un munte de putere și ambiție.  Ajunsă la 87 de ani, dr. Veronica Negreanu face un apel către mai tinerele generații, la unitate și iubire. Iubire de sine, de aproape, de neamul românesc.  Tot de la Constanța, la Crosul Unirii a mai fost prezentă și Stela Ghegiu, care s-a clasat pe locul patru în limitele categoriei 65-69 de ani.