272
Campionatul European de handbal feminin: România învinge Spania și face încă un pas către semifinale - photo20181211214311-1544560147.jpg

Naționala feminină de handbal a României a reușit o victorie dramatică în fața Spaniei, cu scorul de 27-25 (10-12), marți seara, la Nancy, în Grupa principală 2 a Campionatului European - EHF EURO 2018 din Franța.

Tricolorele au obținut o victorie foarte dificilă în fața unei echipe deja eliminată din competiție, după o primă repriză foarte slabă, dar păstrează prima șansă la calificarea în semifinale.

Debutul de meci a fost catastrofal pentru România, care avea un singur gol marcat după aproape 14 minute de joc și era condusă cu 6-1. Româncele care au comis enorm de multe greșeli, unele de debutante, au început cursa de urmărire și la pauză ibericele aveau doar două goluri în plus, 12-10.

România a reușit egalarea abia în min. 41, 15-15, iar un minut mai târziu a trecut la conducere, cu 16-15. Spania a mai avut o revenire și a condus cu 17-16, dar România a marcat patru goluri consecutive și s-a desprins la 20-17 (47). Spania nu a renunțat la luptă și a rămas mereu aproape pe tabelă, însă România s-a impus în cele din urmă cu 27-25.

Crina Pintea a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului, pivotul naționalei României marcând șase goluri și reușind să aibă o contribuție majoră pe ambele faze de joc.