Liga I de baschet masculin

BC Athletic, înfrângere la București. Un sfert 3 de coșmar!

162
1

Baschetbaliștii de la BC Athletic Constanța au pierdut, sâmbătă, scor 60-64 (29-28), meciul din deplasare, cu ACS Agronomia 4Sports București, în cadrul etapei a Vlll-a a Ligii l, și își complică situația din grupă.

Echipa antrenată de Alexandru Olteanu și Bogdan Ivanovici avea nevoie de un rezultat pozitiv pentru a-și menține șansele de calificare la turneul semifinal. Chiar dacă, în tur, la Constanța, BC Athletic s-a impus clar, 68-54, jocul din Capitală n-a fost deloc o formalitate. La pauză, constănțenii conduceau cu un punct și se părea că au resursele necesare să tranșeze soarta partidei în favoarea lor, însă sfertul 3 a fost de coșmar. Gazdele au fost mai agresive și au reușit să-și adjudece parțialul la 9 puncte diferență, un ecart imposibil de recuperat de BC Athletic în ultimul sfert.

În acest moment, BC Athletic are la activ două victorii și cinci înfrângeri.