Liga Națională de baschet masculin

BC Athletic, aproape de o surpriză uriașă în sala "Dinamo"

288
BC Athletic, aproape de o surpriză uriașă în sala

Echipa masculină de baschet BC Athletic Constanța a rezistat trei reprize pe terenul celor de la Dinamo București, într-o partidă contând pentru etapa a Vl-a a Ligii Naționale, Grupa Galbenă.

Chiar dacă au întâlnit prima clasată a seriei, "Gladiatorii din Tomis" nu s-au temut de anvergura echipei din Capitală și au mers cap la cap până în ultimul sfert, scor 61-61. Din păcate, jucătorii antrenați de Alexandru Olteanu, Bogdan Ivanovici și Vlad Mihai au cedat pe final, scor 73-85 (41-47), și rămân fără victorie în Grupa Galbenă.

Punctele constănțenilor au fost marcate de Brandon Lockhart (21), Deodre Ray (16), Dani Mâinea (12), Samuel Berkelund (9), Alin Andrieș (6), Adrian Trandafir (5), Brandon McLean (2) și Nicu Ciucă (2).

În următoarea rundă, programată pe 16 martie, BC Athletic întâlnește pe Steaua București, la Sala Sporturilor.